Bilişim Vadisi

42 Yazılım Okulları

Bilişim Vadisi’nin proje yürütücüsü ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin proje ortağı olduğu Türkiye Açık Kaynak Platformu Projesi’yle, ülkemizdeki yazılımcı sayısının artması ve ülkemizin yazılım ve teknoloji ihraç eden bir ülke hâline gelmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda uluslararası arenada faaliyet gösteren başarılı yazılım okulları incelendi ve gerek öğrenim modeli gerekse mezunlarının iş bulma oranı göz önünde bulundurulduğunda, Fransız kökenli Ekol 42 Yazılım Okulları ile çalışma kararı alındı. Bunun sonucunda 42 İstanbul ve 42 Kocaeli Yazılım Okulları, Ağustos 2021 tarihi itibariyle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ve Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun kurucu üyelerinin katılımlarıyla faaliyete başladı.

42 Yazılım Okulları, “akran öğrenmesi” modeli ve oyunlaştırılmış̧ öğrenim altyapısı ile öğrencilerin yazılım öğrenmesine katkı sağlıyor. Ayrıca öğrencilere yazılımı sevdirerek onların takımlar halinde proje geliştirmelerini destekliyor. 18 yaşından büyük herkesin başvuru yapabildiği bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin en az %40’ı, öğrenim hayatları boyunca yazılım tabanlı işler yapmayan ya da yazılım eğitimi almayan kişilerden oluşuyor. Yazılım okulunda yaklaşık 3 yıl süren eğitimin ardından öğrenciler ilk yılın sonunda 3 ay boyunca zorunlu stajlarını yapıyorlar.

Lisans maliyetlerini azaltıp dışa bağımlılığı düşürerek küresel ölçekte değer üretimi sağlayan Türkiye Açık Kaynak Platformu çalışmalarıyla ithal ikameye katkı sağlıyor. Ekol 42 Yazılım Okulları, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde hedef olarak belirlenen 500 bin yazılımcıya ulaşma stratejisinin gerçekleştirmesinde pay sahibi olmaya devam ediyor.

Daha detaylı bilgi için: 42 İstanbul | 42 Kocaeli