Airtaxi Dünya Kongresi İstanbul’da Başladı

Havacılık sektörü Airtaxi Dünya Kongresi’nde İstanbul’da buluştu. Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu: “Sadece Türkiye’deki değil dünyadaki ilk hava taksi şovunu gerçekleştireceğiz.”

Havacılık sektörünün önde gelen şirketleri, AIRTAXI Dünya Kongresi’nde buluştu. Global Travel Investment tarafından düzenlenen kongre, 300’ü aşkın ulusal ve uluslararası havacılık sektörü temsilcisinin katılımı ile başladı. Kongrenin açılışını Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu yaptı. Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nin ev sahipliğindeki kongre, 3 gün boyunca devam edecek. Etkinliğin son gününde dünyanın tek dikey hava gösterisi gerçekleştirilecek.

AIRTAXI DÜNYA KONGRESİ İLK KEZ TÜRKİYE’DE!

Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu, kongrenin Türkiye’de ilk kez yapıldığına dikkat çekerek; “Müthiş bir heyecan içerisindeyiz. Çünkü hem Türkiye’de hava taksileri anlatabileceğimiz bir alan içerisindeyiz hem de uluslararası alanda bu çalışmaları yapan bütün kurum ve kuruluşları da Türkiye’ye davet etmiş ve toplamış bulunuyoruz” dedi.

DÜNYANIN TEK DİKEY HAVA ŞOVU BİLİŞİM VADİSİ’NDE GERÇEKLEŞECEK

Kongrenin ilk iki gününde gerçekleştirilecek panellerde; hava taksiler konusundaki yasal düzenlemeler, teknik çalışmalar, regülasyonlar, ülkeleri bu anlamda gelecekte neler bekliyor, bu yeni teknolojinin ulaşım sektörüne yansımaları, trendler ve akıllı şehirler ile hava taksilerin entegrasyonu gibi konuların ele alınacağını kaydeden Genel Müdür İbrahimcioğlu, “Son gün daha heyecanlı geçecek çünkü o gün Bilişim Vadisi’nde olacağız ve sadece Türkiye’deki değil dünyadaki ilk dikey hava şovunu gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

DİKEY HAVA ŞOVUNDA PROTOTİPLERİ GÖRECEĞİZ

İbrahimcioğlu, gerçekleşecek dikey hava şovunda Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmaları ve prototipleri görme imkanı olduğunu belirterek “Demo uçuşlarını izleyebileceğimiz bir ortam olacak. Kongreye gelen uluslararası ve ulusal davetlilerin tamamını orada ağırlayacağız” dedi.

GELECEĞİN ŞEHİRLERİNİ ÇALIŞIYORUZ

Odak noktalarına mobiliteyi alarak çalışmalara başladıkları bilgisini veren İbrahimcioğlu, “İşte bu mobilite alanındaki çalışmalardan bir tanesi de uçan araçlardı. Bu araçların kullanılabileceği Nar İnovasyon Şehri projesinin de proje yürütücüsüyüz. Dolayısıyla bu şehirlerde göreceğimiz elektrikli otonom bağlantılı uçan araçların tamamını görebileceğimiz şehirleri inşa edecek yapıları da çalışıyoruz” diye konuştu.

AIRTAXI ÜRETİCİLER İLE YATIRIMCILARI BULUŞTURUYOR

AIRTAXI Dünya Kongresi Etkinlik Direktörü Ceren Baktimur, etkinliğin geçen yıl ilk kez Londra’da düzenlendiğine değinerek “Havacılık sektörüne yön veren uluslararası bir kongreyi, bu sene daha görkemli bir şekilde Türkiye’ye getirdik. Sektör, kongre kapsamında bir araya gelerek B2B dediğimiz toplantılar ile yeni partnerlikler oluşturuyor. Özellikle bu toplantılar yatırımcılar ve üreticiler arasında bir köprü vazifesi görüyor” dedi.

HEDEF 2023’TE BOĞAZI UÇARAK GEÇMEK

Bilişim Vadisi’nde bulunan hava taksi şirketi Aircar’ın kurucusu Eray Altunbozar, Aircar’ın yakında insanlı testlere geçeceği müjdesini vererek; “Bugüne kadar 65 uçuş yaptık. İnsanlı test aşamasından sonra Aircar’ı sertifikasyona sokacağız ve hizmet vermeye başlayacağız. Bu kapsamda 2023’te boğazı uçarak geçmeyi hedefliyoruz. Tabii bu uçuşu insanlı ve otonom olarak yapmayı istiyoruz. Onun akabinde de gerekli testleri tamamlayıp hizmete sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

HAVA TAKSİLERİ 2026’DA İŞLETMEYE ALMAYI PLANLIYORUZ

İstanbul üzerinde 2026 yılında hava taksileri işletmeyi planladıkları bilgisini veren Gözen Holding Proje Lideri Oğuzhan Demiral, “Hava taksiler, belki havalimanından havalimanına, öngörülen başka noktalara hareket edilebilecek. Şu anda helikopterlerin kullandığı heliportlar küçük tadilatlarla bu hava araçlarının kullanacağı vertiport denilen yerlere dönüştürülebilir” açıklamasını yaptı.

İSTANBUL HAVA ARAÇLARI İÇİN BİR MARKA OLACAK

Avalon-e şirketinin kurucusu Marc Tembleque Vilalta, hava taksileri 2025’te gökyüzünde görebilmek için üreticiler, operatörler ve düzenleyicilerin birlikte çalıştığını belirterek “Bu konferansın İstanbul’da olması potansiyel iş birlikleri için çok iyi bir fırsat. İstanbul’un hava araçları için büyük bir platform, bir marka olacağına inanıyorum. Burada ihracat yapmak için çok fırsat var” dedi.

YOLCU DRONLARININ YÜKSELİŞİ

Otonom ve elektrikli hava araçlarının masaya yatırılacağı kongrede sürdürülebilir şehir içi hava hareketliliği tüm yönleriyle ele alınıyor. Kongrenin ilk gününde yükselen yolcu dronları geliştirme endüstrisi bağlamında “Bağlantı ve Uzay: Uydu, Radyo ve 5G”, “Kesin Konum Verileri, Telemetri, İletişim ve 5G Bağlantısı”, “Teknoloji ve Sertifikasyon Sürecinde Tüketici Güveni” ve “Ticari Havacılık için Fırsatlar” sunumları yapıldı.

VERTİPORT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER KONUŞULDU

Hava taksilerin iniş kalkış yapacağı pistler olan vertiportlar ile ilgili “Hava trafik kontrolü nasıl çalışacak?”, “eVTOL’leri şarj etme standartları nelerdir?”, “Hava trafik kontrolü, anten sistemi veya baz istasyonları için donanım bileşeni nedir?” ile “Vertiport’u çalıştırmak için hangi sigorta gereklidir?” sorularına yanıt arandı.

B2B GÖRÜŞMELERDE POTANSİYEL İŞ FIRSATLARI ELE ALINDI

“Teslimat İHA’ları Yolcu Hava Taksilerinin Önünü Açıyor” başlığı altında düzenlenen panelde; yiyecek, kargo, lojistik teslimatı, güvenlik önlemleri ve kamu algısı gibi çeşitli konu başlıkları tartışıldı. Kongrenin öğleden sonraki oturumlarında da 60 farklı masada B2B görüşmeler gerçekleştirilerek potansiyel iş fırsatları ele alındı.

DÜNYANIN İLK VE TEK DİKEY HAVA ŞOVU

Kongrenin son günü olan 15 Eylül’deki uluslararası boyutlu dikey hava şovu, Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek. Global şirketlerin elektrikli ve otonom hava taksileri, dünyanın tek dikey hava gösterisi olan AIRTAXI Dünya Kongresi’nde demo uçuşu yapacak.

AIRCAR VE CEZERİ SAHNEDE

Dikey hava gösterisi kapsamında Bilişim Vadisi şirketlerinden AirCar, BAYKAR Teknoloji’nin geliştirdiği Cezeri, Zyrone, Dasal ve Autogyro araçları sergilenecek. Ulusal ve uluslararası 200’e yakın havayolu şirketi de hava şovu izlemek için Bilişim Vadisi’nde olacak. Bilişim Vadisi helikopter pistinde yapılacak olan dünyanın tek dikey hava şovu nefesleri kesecek.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.