Bilişim Vadisi’nin Geleceğine Dair Bir Perspektif Sunan Vizyon 2027 Çalıştayı Gerçekleşti

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen, “Bilişim Vadisi olarak kızıl elmamız; Türkiye’nin bir girişimcilik ve teknoloji ülkesi olması. Dünyada girişimcilik ve teknoloji geliştirme denilince akla gelen ilk ülkelerden birinin Türkiye olmasını hayal ediyoruz.

Bilişim Vadisi 9 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleşen Vizyon 2027 Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. 2024-2027 yıllarını kapsayan Stratejik Planın tamamlanması amacıyla düzenlenen çalıştaya; kamu temsilcileri, akademisyenler, STK’lar ve özel sektör temsilcileri katıldı. Üç oturum şeklinde düzenlenen çalıştayda; rekabet üstünlüğü sağlayacak alanlar, rekabet gücünü artıracak paydaşlar ile ilişkiler, Teknoparkın sunduğu hizmetler ve memnuniyet durumu ile savunma sanayindeki gelişmelerin sivil alanlara aktarılması konuları ele alınırken, Bilişim Vadisi’nin geleceğini şekillendirecek fikirler tartışıldı.

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen:
Vizyon 2027 Çalıştayı ile Bilişim Vadisi’nin Geleceğine Yön Vermek İstiyoruz
Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen, Bilişim Vadisi’nin hedeflerine değinerek “Bilişim Vadisi olarak kızıl elmamız; Türkiye’nin bir girişimcilik ve teknoloji ülkesi olması. Dünyada girişimcilik ve teknoloji geliştirme denilince akla gelen ilk ülkelerden birinin Türkiye olmasını hayal ediyoruz” diye konuştu.

Bilişim Vadisi’nin girişimcilere ve Ar-Ge firmalarına verdiği desteklerden bahseden Tüzgen, “Oyun sektöründe her yıl iki kez kamplar oluşturuyoruz. Burada çok erken aşama oyun girişimlerine destek veriyoruz. Dünyada bu kadar erken aşamaya destek veren tek organizasyon bu. Bilişim Vadisi’ne grafik tasarımcı veya müzik öğretmeni olarak geliyor ama aldığı eğitimle oyun sektöründe yatırım almış bir girişim şirketinin ortağı olarak mezun olma imkanına sahip oluyor. Bilişim Vadisi olarak girişimlerimize ve Ar-Ge firmalarımıza uçtan uca kapsamlı destek sunuyoruz” açıklamasını yaptı.

Vizyon 2027 Çalıştayı ile Bilişim Vadisi’nin geleceğine yön vermek istediklerini vurgulayan Tüzgen, “Bilişim Vadisi aslında bir destek hizmetleri sağlayıcısı. Burada asıl işi yapanlar girişimciler. Yani katma değeri üretenler; şirketler, girişimciler, teknoloji geliştiren Ar-Ge personeli ve tasarım personeli. Dolayısıyla biz, hizmet etme konusunu nasıl daha iyi yerine getirebiliriz diye sizden destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Yasin Şehitoğlu:
Bilişim Vadisi, Geleceğin Bilişim Vadisi’ni Zihinsel Olarak İnşa Etmeye Çalışıyor
Bilişim Vadisi Vizyon 2027 Çalıştayı’nın sadece Bilişim Vadisi için değil Türkiye’deki birçok organizasyon için çok önemli bir örnek olduğunu belirten Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Şehitoğlu ise; “Paydaşlarla beraber yapılmayan vizyon çalıştayları daha sonra inşa edilecek olan stratejik planların bir ayağını boş bırakıyor. Dolayısıyla Bilişim Vadisi burada vizyoner bir adım atıyor ve tüm paydaşlarıyla geleceğin Bilişim Vadisi’ni zihinsel olarak burada inşa etmeye çalışıyor” diye konuştu.

Vizyon 2027 Çalıştayı ile Bilişim Vadisi’nin geleceğine dair en doğru ve verimli planlamanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Platformunuzu seçin ve paylaşın!