DIGIAGE Kış Kampı’23 – Dijital Oyun Dünyası Bu Kampta Buluşuyor!

DIGIAGE Uluslararası Oyun Geliştirme Kış Kampı 8-14 Şubat’ta Bilişim Vadisi’nde!

Dijital Animasyon ve Oyun Kümelenme Merkezi (DIGIAGE) 8 – 14 Şubat tarihleri arasında oyun meraklılarını Bilişim Vadisi’nde ağırlayacak. 300’den fazla katılımcıya ev sahipliği yapacak kamp; oyun tasarımcıları, yazılımcılar, sanatçılar, dijital sinema ve animasyon film üreticileri, senaristler gibi ekosistemin birçok bileşenini buluşturacak.

Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi, dijital oyun dünyasına yönelik önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Dijital Animasyon ve Oyun Kümelenme Merkezi (DIGIAGE) 8 – 14 Şubat tarihleri arasında 50 ilden aldığı başvuru sonucu katılımcıları Vadi’de ağırlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayelerinde gerçekleşecek olan DIGIAGE Uluslararası Kış Kampı 2023 etkinliğine Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türk Devletleri Teşkilatı başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş katkı sağlıyor. 300’den fazla katılımcının geleceği DIGIAGE Oyunla Gelecek Kış Kampı’nda oyun geliştiriciler hem üretim yapacak hem eğlenecek. Çevrim içi katılımın da mümkün olduğu kamp; oyun tasarımcıları, yazılımcılar, sanatçılar, dijital sinema ve animasyon film üreticileri, senaristler gibi ekosistemin birçok bileşenini buluşturacak.

DIGIAGE’in yılda 2 defa düzenlediği kamplardan biri olan kış kampının odağı ekip halinde üretim yapabilen veya şirketleşip doğru büyüme için yatırım seçeneklerini değerlendiren startuplar oluyor. Yaz kampı ise daha çok sektöre girmek isteyen, teknik becerisini ilerletmek isteyen bireysel katılımcılar ile yeni ekip olan katılımcılara hitap ediyor.

Bu Kamp Katılımcılarımız Daha Hazır!

DIGIAGE Kış Kampı’23 bu sene daha önceki senelerden çok daha farklı bir başvuru süreci uyguladı. Bu kampımızda aramızda olan arkadaşlarımız 5 farklı aşamadan başarı ile geçenlerden oluşuyor. Bu durum kamp katılımcı profilimize de yansıdı. Kampımıza katılacak arkadaşlar oyun girişimcisi olmaya veya oyun girişimlerinde yer almaya çok motive bir şekilde gelecekler. Kampımıza katılım sağlayacak arkadaşların daha önceden ekip olarak bir arada çalışma oranı %83. Yani kampa geldiklerinde zaten daha önceden birbirini tanıyan, beraber oyun geliştirmenin teknik kısımlarını bilen ancak girişimci olmak için doğru desteği arayan arkadaşlar olacak. Bu arkadaşlarımızın doğru yer olarak Bilişim Vadisi DIGIAGE kampını seçmeleri bizleri

bu hususta gururlandırıyor. Kampa katılacak arkadaşlarımızın dengeli dağılımı oyun ekosisteminin doğru beslenmesi ve burada doğacak şirketlerin doğru yapıda olması için çok önemliydi. Kamp katılımcı dağılımımız bu hususta da %43 yazılımcı – %26 3D Artist – %22 tasarım ekibi üyesi – %8 2D artist şeklinde. Bu oransal dağılım başarılı oyun firmalarında gördüğümüz dağılımla benzerlik gösteriyor. Kampımız her türlü oyun ekibine ev sahipliği yapacak çünkü katılımcılarımızın %35’i mobil – %41’i PC/Konsol – %24’ü ise her iki alanda da oyun üretiyor veya üretme planı yapıyor. Bu dağılım ile Türk oyun ekosisteminin büyük başarılar elde etmesi için gerekli olan daha büyük yapımlar gerçekleştiren ekip oluşumlarına temel attığımızı gösteriyor. Kampa katılacak katılımcılarımızın oyun girişimcisi olma motivasyonları çok yüksek. Bu motivasyonu kendilerinin verdiği hedeflerden anlayabiliyoruz. Kampa katılacakların %85’i kendi oyun stüdyosunu kurmayı hedefliyor. Bu hedefe sahip olanların %25’i bir yıldan kısa sürede, %52’si bir ila üç yıl arasında, %21’i üç ila beş yıl arasında ve %2’si beş yıldan uzun sürede kendi oyun şirketlerini kuracaklarını belirtiyor. DIGIAGE Kış Kampı’23 birçok oyun stüdyosunun kurulumuna ve yatırımcı ile buluşmasına vesile olacak. DIGIAGE olarak Türk oyun ekosisteminin gelişmesi için kamplar dışında birçok farklı alanda çalışmalarımıza devam edeceğiz.

“DIGIAGE Hem Ülke Ekonomisi Hem de Gençler için Büyük Fırsat”

Kamp öncesi açıklamalarda bulunan Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, “DIGIAGE oyun geliştirme kamplarımızda bugüne kadar 70’in üzerinde takım oyun geliştirdi. Türkiye, dünya oyun pazarında henüz yüzde 1’lik paya sahip olsa da her geçen gün artan bir ivmeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan baktığımızda, DIGIAGE’in hem ülke ekonomisi hem de ülkemizin gençleri açısından büyük bir fırsat anlamına geldiğini düşünüyorum. Türkiye’nin her şehrinden ve her kasabasından, çok farklı kültürlerden ve yaşlardan gençler, hayallerini gerçekleştirmek için Bilişim Vadisi’ne geliyor. Onların bu isteği ve azmi, dünya oyun ekosisteminde Türkiye’yi çok kısa zamanda önemli yerlere getirecektir. Amacımız, Türkiye’nin sahip olduğu yüzde 1’lik payı çok kısa bir süre içerisinde yüzde 5’lere çıkarmak” diye konuştu.

Fırsatlara Kapı Aralayacak

DIGIAGE, kamp sonunda başarılı olan stüdyolara birçok fırsat sunacak. Geleneksel oyun kategorileri ile birlikte metaverse, blockchain gibi yeni nesil içerik fikirlerinin de projeye dönüşeceği kampta takımların ortaya çıkardıkları yeni oyun fikirlerinden bazıları DIGIAGE tarafından desteklenecek. Kampın son günü yapılacak olan sunumlarla ekipler yatırımcılarla bir araya gelme fırsatı bulacak. Bu fırsatlar sayesinde uluslararası bağlantı ve iş gücü paylaşımı sağlanacak. Türkiye’nin dünyaya sunduğu oyun üretim gücünü büyütecek ve tasarım ihracatı imkanları ortaya çıkacak. Kamp aynı zamanda yeni stüdyoların da ortaya çıkmasına olanak sağlayacak.

APY Ventures’in Yönettiği Bilişim Vadisi GSYF’den Oyun Geliştiricilere Fon Fırsatı

Programı başarı ile tamamlayan girişimler doğrudan APY Ventures’ın yönettiği Bilişim Vadisi GSYF’den yatırım alarak büyümelerini sürdürmeye imkanına sahip olacaklar. Programın iş ortağı olan APY Ventures ekibi hem mentor hem eğitmen hem de yatırımcı perspektifinden katkı sunacak.

Sektör Öncüleri Mentorluk Edecek

DIGIAGE Kış Kampı 2023’te sektörde birçok başarı elde etmiş firmalar ve kişiler kamp katılımcılarına teknik destek ve mentorluk sağlayacak. Kampa gelecek eğitmen ve mentorlar yıllar önce kendi hallerini gördükleri yeni girişimcilere yıllar sonra kendileri gibi olabilmesi için yol gösterecek, tavsiye verecek ve iş birlikleri kuracak.

Platformunuzu seçin ve paylaşın!