DIGIAGE Uluslararası Oyun Geliştirme Kış Kampı Sona Erdi

DIGIAGE Şirketleşerek 500 Bin Dolarlık Yatırım Aldı

DIGIAGE’ten Üç Ayrı Uluslararası Kamp Müjdesi!

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen DIGIAGE Uluslararası Oyun Geliştirme Kış Kampı, 25-30 Nisan tarihleri arasında Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirildi. 50 farklı ilden ve farklı ülkelerden katılımcıların yer aldığı kampta; oyun geliştiriciler, yazılımcılar, sanatçılar, dijital sinema ve animasyon film üreticileri, senaristler gibi dijital içerik ekosisteminin birçok bileşeni bir araya geldi. Kampta, altı gün boyunca çeşitli eğitimler ve workshoplar düzenlendi, eğitimler verildi, mentorlarla buluşma olanağı sağlandı. DIGIAGE Kış Kampı’nın son gününde ise katılımcılar yatırımcılarla buluşma imkanı yakaladı. Bu kamp özelinde Bilişim Vadisi GSYF’si kamp boyunca oyun şirketlerini yatırım potansiyeli açısından gözlemleyerek son gün tüm takımlar ile yatırımcı görüşmesi gerçekleştirdi.

Bu yıl farklı olarak kampa katılmak isteyenler, beş farklı aşamayı geçerek kampa katılmaya hak kazandı. Katılımcıların %83’ü daha önceden birbirini tanıyan, beraber oyun geliştirmenin teknik kısımlarını bilen ancak girişimci olmak için doğru desteği arayan kişilerden oluşuyor. Katılımcıların %43’ü yazılımcı, %26’sı 3D artist, %22’si tasarım ekibi üyesi ve %8’i 2D artist’ten oluşuyor. Kampa katılanların %35’i mobil, %41’i PC/Konsol ve %24’ü her iki alanda da oyun üretiyor ya da üretme planı yapıyor. Bu dağılım, Türk oyun ekosisteminin daha büyük ölçekli yapımlarda görev alacak ekip oluşumlarının temelini hazırladığını gösteriyor. Ayrıca bu yıl düzenlenen DIGIAGE Oyun Geliştirme Kış Kampı’nın önemli bir farkı bulunuyor. DIGIAGE’in artık kendisi de bizzat kampların yatırımcısı olarak rol alıyor. Kamplara katılım sağlayan girişimcilerle bir araya gelerek onlara yatırım yapacak.

200 Oyun Geliştirildi, 70 Şirket Kuruldu

Bilişim Vadisi’nin oyun ekosistemini geliştirmek ve desteklemek için düzenlediği DIGIAGE oyun kampları, yeni şirketlerin temellerinin atılmasına ve girişimcilerin büyümesine, iş birliklerinin geliştirilmesine ve yeni fikirlerin üretilmesine katkı sağlayarak Türkiye’nin dijital geleceği için önemli bir role sahip. DIGIAGE’te bugüne kadar 200 oyun geliştirildi, 70 şirket kuruldu. DIGIAGE Oyun Geliştirme Kış Kampı’nın Bilişim Vadisi’nde düzenleniyor olması, hem Bilişim Vadisi’ndeki oyun geliştirme ve dijital içerik üretme potansiyelinin altını çizmesi hem de Türk oyun sektörüne katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların önemini göstermesi açısından da önem taşıyor.

DIGIAGE 2,5 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden 500 Bin Dolarlık Yatırım Aldı

Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu DIGIAGE Uluslararası Kış Kampı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, “Bu yıl 7’ncisi düzenlediğimiz kış kampının da sonuna geldik. Mutlu bir son olacağını görüyoruz. Her yıl olduğu gibi inanılmaz rekabetçi, çalışılan, sabahlara kadar uyunmayan bir kampı yine birlikte geçirmiş olduk. 7’ncisini yaptığımız bu kampı tam dört senedir istisnasız olarak uyguluyoruz. 2018 yılında 50 tane bilgisayarla başlayan bir projeden bahsediyoruz. Sonra iş büyüdü büyüdü bu noktaya kadar geldi. Sadece sayısal olarak değil kaliteyi artırarak geldik. Bu kamplarla birinci hedefimiz daha fazla oyun geliştiricisine, oyun geliştirme isteği olana erişmek ve ona imkan tanımaktı. Bugüne kadar 20 bin oyun geliştiricisine ya da geliştirme isteği olan kişilere ulaştık. Fiziki ve çevrim içi ortamlarda bizzat eğitim, mentorluk, fiziki ortamlarda yatırım olanakları, diğer taraftan kendi oyunlarını yapabilecekleri altyapı imkanlarını sunduk. 1000 kişi ise dijital oyunlarını geliştirdi . Bugüne kadar 200 oyun geliştirilmiş, 70 tane de şirket çıkmış. Bunların 7 tanesi yatırım almış. DIGIAGE olarak çıkan bu projenin artık kendisi de bir şirket, bir startup. Ve bu startup 2,5 milyon dolar değerleme üzerinden bugün 500 bin dolarlık yatırım aldı. Biz de sizlerle bareber çalışırken bir startup ruhuyla, girişimci ruhuyla çalışıyoruz.” dedi.

Oyun Geliştiricilere Yatırım Yapmak İstiyoruz

DIGIAGE’in şirketleştiği müjdesini veren İbrahimcioğlu, “Biz de sizin gibi kendimizi aynı yerde görüyoruz ve birlikte gelişiyoruz. Bu yıl DIGIAGE olarak oyun ekosistemini geliştirmek için kurduğumuz bu şirketle yatırım yapacağız. Bizim amacımız kendimizin oyun geliştirmesi değil. Bizim amacımız oyun geliştirenlerin gelişmesine olanak sağlamak. Yatırımcı olmak. Onların eğitim, mentorluk ve altyapı süreçlerinde destek olmak. Artık bunu yapacak bir şirketimiz var. Bu şirket bu kamp itibariyle de kendisi bizzat yatırımlarına başlıyor. Biz de yatırımcı olarak buradayız.” diye konuştu.

DIGIAGE Kampları Yurt Dişina Açılıyor

DIGIAGE’in Türk oyun ekosistemi için önemine değinen İbrahimcioğlu “Yorgunluklarınızı izleme imkanımız oldu. Görüyorum ki bu yorgunluklarınıza değmiş. Kampın sonu itibariyle de sunumlarınız bittiğinde karşılığını alacağınız bir kamp olmasını ümit ediyorum. Önümüzdeki dönemde Üsküp’te DIGIAGE Balkan, Bakü’de DIGIAGE Orta Asya kamplarınıda göreceğiz. Ayrıca MENA Bölgesi’ni de içine alacak üç ayrı uluslararası kamp da bizi bekliyor. Türkiye’nin dünyadaki oyun ekosisteminde yüzde 1 olan ekonomik göstergesini yüzde 5’e çıkarma hedefimize destek veren siz değerli genç arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Platformunuzu seçin ve paylaşın!