Otonomi Testleri Bilişim Vadisi’nde Başladı

Yüzde 100 elektrikli yeni nesil hizmet aracı Tragger, şimdi de FEV Türkiye mühendisleri tarafından sürücüsüz hale getiriliyor. Tragger’in otonomi testleri, Robotaksi Otonom Araç Yarışlarına da sahne olan, FEV’in de ekosisteminde yer aldığı Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde başlıyor. 2022’de ticarileşmesi planlanan otonom Tragger, ilk olarak Avrupa ve ABD pazarında görücüye çıkacak.

GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİLER

Otomotiv sektöründe araç geliştirme, yazılım, otonom sürüş, konvansiyonel ve elektrikli itki sistemleri geliştirme alanlarında mühendislik servisi sağlayan FEV Türkiye ile Bursa’da yerli ve milli imkanlarla elektrikli araç geliştiren Tragger, güçlerini Bilişim Vadisi’nde birleştirdi. Şirket ile aynı ismi taşıyan Tragger marka elektrikli hizmet aracının sürücüsüz hale gelmesi için çalışmalar başladı.

SEVİYE 4’E ULAŞTIRILACAK

Tragger marka araçlar; fabrika, depo, havaalanı, kampüs, liman gibi alanlarda yük ve insan taşıyor. Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesindeki üretilen elektrikli Tragger araçlar, FEV Türkiye tarafından seviye 4 otonomiye ulaştırılacak. Bu amaç doğrultusunda 7 lidar, 1 radar ve 1 kameradan oluşan sensör seti tasarlandı.

İNTERNETTEN DE KUMANDA EDİLEBİLECEK

Bu sensörler ile araç, çevresindeki ortamı 360 derece algılayabilecek. 80 metreye kadar hareketli nesneleri ayrıştırıp, çarpışma ihtimalini hesaplayabilecek. Yüksek çözünürlüklü kamera ve yapay zeka tabanlı görüntü işleme algoritmaları sayesinde şerit, yaya veya engelleri ayrıştırabilecek. Üzerindeki yazılım altyapısı ve bağlantı modülü sayesinde, aracın internet şebekesi üzerinden kumanda edilmesi ve verilerin bulut ortamında toplanması da sağlanacak.

KARARLARI KENDİ KENDİNE VERECEK

FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Taner Göçmez, aracı optik sensörler, kamera ve radar ile donattıklarını belirterek “Bu sensörlerin entegrasyonunu ve A noktasından B noktasına tam otonom bir şekilde gazı freni ayarlayarak önüne bir engel çıktığında duracak şekilde bütün bu kararları kendi kendine vermesini sağlayan yazılımı ve diğer otonom sürüş fonksiyonlarını geliştiriyoruz.” dedi.

MÜŞTERİLERDEN TALEP GELDİ

Tragger Kurucu Ortağı Saffet Çakmak, aracın halihazırda kontrolün kolay olduğu fabrika içindeki lojistik alanlarda personel veya yük taşımak için kullandığını kaydederek “Bu alanlarda otonomlaştırmanın kolay olduğunu gördük. Böyle taleplerde gelmeye başladı potansiyel müşterilerimizden. Bilişim Vadisi’nin buna destek olması gurur verici.” diye konuştu.

PAZAR ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Tragger Kurucu Ortağı Ali Serdar Emre, manevra kabiliyeti yüksek, sessiz ve çevreci bir araca sahip olduklarını ifade ederek “Bunun üzerine otonomi geliyor. Dolayısıyla heyecanlıyız. 2022‘nin ilk çeyreğinde bunu ticari olarak belirlediğimiz spesifik yerlerde satışa sunmayı hedefliyoruz. Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Kuzey Afrika gibi belirlediğimiz pazarlarda bu çalışmalarımıza başladık.” dedi.

Tragger araçlar, 700 kilogram yük taşıma ve 2 ton çekme kapasitesine sahip. Yüklü halde yüzde 17’lik eğimi tırmanabiliyor. Araç, hızlı veya yavaş olmak üzere iki farklı seçenekte yol alabiliyor. Aracın bataryası, 220V’luk geleneksel şebeke akımıyla 6 saatte yüzde 100 doluluğa ulaşıyor.

ANAHTAR TESLİM MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ

Bu yıl 10. yaşını kutlayan FEV Türkiye, hibrit ve elektrikli araç sistemleri, araç elektroniği, yazılım geliştirme ve fonksiyonel güvenlik, otonom sürüş, motor, şanzıman, araç geliştirme ve bu teknolojilerin entegrasyonu, kalibrasyonu ve doğrulama hizmetleri sunuyor. Yerel ve küresel anahtar teslim projeleriyle İTÜ ARI Teknokent, Teknopark İstanbul, Bilişim Vadisi ve ODTÜ Teknokent’te bulunan ofislerinden mühendislik ihracatını gerçekleştiriyor.

YERLİ ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİYOR

Bursa’da konuşlu Tragger, otomotiv alanında 20 yılı aşkın süredir mühendislik ve tasarım hizmetleri veriyor. 2018 yılından bu yana yüzde 100 elektrikli araçlar üreten şirket, havalimanlarından fabrikalara kadar birçok alanda farklı modeller üretiyor. Yük taşımanın yanı sıra insan transferi amacıyla da kullanılan Tragger araçlar, sermayesi, tasarımı ve mühendisliği yerli olan araçlarıyla dikkat çekiyor.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.